Tego jeszcze nie było na polskim rynku książki. Nieprzejednany wolnościowiec i prezes znanej fundacji, nieskorumpowany i ideowy polityk oraz polonijny politolog i autor książki “Polska semidemokracja” nawiązali kontakt i postanowili napisać wspólnie książkę pod wdzięcznym tytułem: “Kulisy polskiej demokracji. Obywatel wobec państwa”. Książka ukaże się w sierpniu bieżącego roku w wydawnictwie QBS/PAFERE.
Dlaczego książka będzie warta przeczytania i czy skład autorów jest już dostatecznym argumentem, aby ją nabyć i przeczytać? Jak widzą i odbierają – skądinąd znani autorzy – proces polityczno-decyzyjny w Polsce i w ogóle całe zjawisko, które szumnie nazywa się polską demokracją? Czy umieją zaproponować taki model modernizacji, który byłby w stanie doprowadzić do trwałej zmiany w semidemokratycznej Polsce – zmiany na lepsze? Czy konstruktywna krytyka autorów jest naprawdę uzasadniona i posiada mocne fundamenty?
Każdy z trzech współautorów książki opisuje to, co mu najbardziej leży na sercu w polskiej polityce i próbuje zdefiniować głębsze przyczyny dzisiejszego nieudolnego sposobu rządzenia w Polsce. Zastanawiają się między innymi nad tym, co determinowało politykę po 1989 roku i jaki ma to wpływ na jej dzisiejszą deprecjację? Czy to tylko wina błędnej zbiorowej wyobraźni polityków, czy też niezdolność mierzenia się z trudnymi zadaniami?

Tytuł: Kulisy polskiej demokracji. Obywatel wobec państwa.
Autorzy: Jan Kuban, Mirosław Matyja, Janusz Sanocki
Wyd. QBS / PAFERE Warszawa 2019

Czy jesteśmy w stanie – jako społeczeństwo obywatelskie – wykroczyć poza istniejące wizje rozwoju i wyobrazić sobie na nowo, kim chcemy być i jak mógłby wyglądać nasz kraj w najbliższej przyszłości? Jak stworzyć prawdziwą demokrację, nie zaczynając wszystkiego od zera? Jakie założenia w polityce należałoby przemyśleć od nowa i jakim językiem o niej mówić?
Książka jest nie tylko krytyką istniejącego systemu politycznego w Polsce, ale również, a może przede wszystkim, zaproszeniem do refleksji nad tym, jak się wydostać z obecnego politycznego klinczu i zakłamania.
Jako współautor omawianego opracowania, sam zastanawiam się, co jest w nim szczególnego?
Dochodzę do wniosku, że największym atutem publikacji jest nieplanowana zbieżność poglądów współautorów. Znaleźliśmy się niejako przez przypadek – nękani troską o losy Polski i postanowiliśmy wspólnie napisać i wydać książkę, która może stać się lekturą dla każdego Polaka.
W zasadzie każdy z nas pisze zupełnie coś innego, ale wszystkim chodzi o to samo: tak jak jest, nie może być dalej.
Ale o czym dokładnie traktuje omawiana publikacja? Czytelnik musi uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Książka ukaże się za parę tygodni.

Prof. Mirosław Matyja